Przy wyborze ubezpieczenia na życie najczęściej poruszanym zagadnieniem jest wysokość świadczenia oraz zakres ochrony. Polisa na życie to wieloletnia inwestycja na przyszłość, nic więc dziwnego, że pierwszym kryterium przy wyborze stanowi cena i wysokość świadczeń. Jednak przy tak szerokich możliwościach ubezpieczeniowych warto zastanowić się również nad okresem obowiązywania umowy.
Czas trwania umowy jest niezwykle ważny, choć często pomijany podczas wybierania polisy. Ubezpieczenia na życie dzielą się na terminowe i bezterminowe. Oznacza to, że okres ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie znacznie się różni. Dlatego najlepiej stawiać na jakość ubezpieczenia i wybierać takie, które oferuje najwięcej.
Zobowiązania na lata
Polisa na życie powinna chronić jak najdłużej – tego oczekuje większość z nas. Warto zwracać uwagę na to podczas wyboru ubezpieczenia. Nie tylko wysokość składek ale i okres obowiązywania umowy są niezwykle ważne. Należy pamiętać, że umowa trwa przez określony czas, musimy zatem wiedzieć jak długo będziemy zobowiązani płacić składki na ubezpieczenie, ale też jak długo przysługuje nam ochrona z tytułu posiadanego ubezpieczenia. Czy po zakończonym okresie składkowym ochrona jeszcze nam przysługuje, czy zabezpieczenie wygasa, w jakim wieku itd.
Czym grozi nieopłacenie składek?
Zakupując ubezpieczenie, może okazać się, że uwzględniliśmy końca umowy, przejścia na emeryturę lub nieprzewidywanego pogorszenia stanu naszych finansów. Dlatego właśnie ubezpieczenie na życie a okres obowiązywania umowy są wyjątkowo istotne. Na czas lepszej sytuacji finansowej podjęliśmy zbyt pochopnie decyzję o droższej polisie, co w późniejszym czasie może okazać się kłopotliwe. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) margines czasu, jaki nam przysługuje na opłacenie składki. Nie trzeba rezygnować z ubezpieczenia, jeśli mamy chwilowy kryzys finansowy. Można rozważyć obniżenie składki, jeśli umowa nam na to pozwala. Wtedy jednak obniży się automatycznie suma świadczenia ochronnego. Można również zastanowić się nad rezygnacją z umów dodatkowych, które wcześniej zakupiliśmy.
Jednak nieopłacenie składki, które wykroczy poza margines czasu określony w umowie oznacza wstrzymanie okresu ochronnego. W zależności od rodzaju polisy, którą wybraliśmy – nieopłacenie składki można oznaczać wygaśnięcie polisy. Oznaczać będzie to wypłacenie składek o wiele mniejszych, niż przewidywała umowa, co dla nas jako Klientów jest zdecydowanie niekorzystne.
Na okres gorszej sytuacji finansowej zaleca się konsultacje z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może okazać się, że bez konsekwencji okres składkowy zostanie zawieszony lub składki zostaną obniżone i dostosowane do naszych możliwości. Umowy ubezpieczeniowe są w dzisiejszych czasach niezwykle elastyczne, w związku z czym warto informować o każdej zmianie.
Dokładne zapoznanie z umową
Banałem jest zalecenie dokładnego czytania umowy oraz jej warunków. Nie należy to do ulubionej części zakupu wśród Klientów, jednak dobra znajomość swoich praw i obowiązków pomaga w trudnych sytuacjach. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada treści dotyczące zobowiązań na swoich stronach internetowych. Tam również dowiemy się o wyłączeniach a także wszystkich obowiązujących terminach czy okresie zawieszenie płacenia składek. Zawsze warto konsultować każdy problem z przedstawicielem ubezpieczeniowym, on dokładnie poinformuje o możliwościach, jakie nam przysługują, by nie stracić niepotrzebnie na zakupionym ubezpieczeniu.