Nie ma nic dziwnego w tym, że przyszli rodzice chcieliby otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela w momencie, gdy na świat przyjdzie ich potomek. Narodziny dziecka wiążą się z licznymi wydatkami, które każdy przynajmniej w części chciałby sobie zrekompensować.
Polisę gwarantującą wypłatę świadczenia w momencie narodzin dziecka należy zawrzeć w chwili, gdy kobieta nie jest jeszcze w ciąży. Najlepiej zrobić to na 12 miesięcy przed planowanymi narodzinami nowego członka rodziny - dotyczy to zarówno ubezpieczeń indywidualnych, jak i grupowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie kierują bowiem tego typu oferty do kobiet, które już są w ciąży, gdyż jest to dla nich po prostu nieopłacalne ze względu na zbyt małą liczbę składek odprowadzonych przez ciężarną do momentu porodu.
Okres karencji
Panie chcące otrzymać świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka muszą również pamiętać o okresie karencji. W czasie jej obowiązywania, czyli z reguły przez 9 do 12 miesięcy od chwili zawarcia umowy z ubezpieczycielem, w przypadku urodzenia się dziecka (żywego lub martwego) jego rodzice nie otrzymają żadnych pieniędzy z polisy. Ubezpieczyciele chronią się w ten sposób przed naciągaczami, którzy przystępowaliby do ubezpieczenia tuż przed porodem, a rezygnowali z polisy tuż po tym, jak potomek przyjdzie na świat.
Wyjątek dla ubezpieczeń grupowych pracowniczych
Praktycznie jedynym wyjątkiem od obowiązywania karencji po zakupie ubezpieczenia zakładającego wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka jest ubezpieczenie grupowe proponowane przez pracodawcę. W przypadku zatrudnienia nowej pracownicy lub pracownika możliwe jest ich dołączenie do polisy pracowniczej bez zachowania okresu karencji na wypłatę świadczenia z tytułu narodzin dziecka. Jeśli podejmująca zatrudnienie kobieta bądź żona/partnerka zatrudnianego mężczyzny będzie w tym czasie w ciąży, będzie zwolniona z okresu karencji na urodzenie się dziecka bądź będzie ją ona obowiązywała w znacznie krótszym okresie.
Podobnie sytuacja wygląda, gdy pracodawca przystępuje do ubezpieczenia grupowego w innym towarzystwie niż dotychczas. Ubezpieczyciel zazwyczaj rezygnuje wtedy z jakichkolwiek okresów karencji na różne wydarzenia lub znacznie skraca ich długość.
W przypadku ubezpieczeń grupowych zawieranych pomiędzy pracodawcą o zakładem ubezpieczeń ryzyko jest rozproszone, dzięki czemu towarzystwo może zrezygnować z karencji na świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka. Polisa na życie, w ramach której ma być ono wypłacone, musi być jednak zawarta przez grupę co najmniej 15 pracowników, gdyż w przeciwnym razie suma składek od wszystkich zatrudnionych będzie zbyt niska, by pokryć koszty wypłaty gotówki dla pracownika, któremu powiększyła się rodzina.
Polisa na życie ze świadczeniami rodzinnymi
Osoby poszukujące polisy z możliwością skorzystania ze świadczenia z tytułu narodzin potomstwa mają do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest polisa grupowa w zakładzie pracy. Może być ono zawarte zarówno przez samą ciężarną, jak i przez ojca dziecka. W przypadku, gdy polisę taką będą posiadać oboje rodziców, świadczenie również będzie przysługiwało im obojgu, niezależnie od wypłaty pieniędzy z ubezpieczenia drugiego z nich.
Inną opcją uzyskania świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka jest skorzystanie z polisy grupowej zawieranej indywidualnie, czyli bez pośrednictwa zakładu pracy. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, iż składka miesięczna będzie dość wysoka, przy czym sama suma ubezpieczenia i wysokość poszczególnych świadczeń nie będzie należała do atrakcyjnych.
Ostatnim sposobem uzyskania świadczenia w chwili urodzenia się potomstwa jest zawarcie indywidualnej polisy na życie. W tym przypadku za niewielką dopłatą można otrzymać po urodzeniu się dziecka wsparcie finansowe. Bez względu na to, którą z tych trzech opcji wybierzemy, otrzymamy od 1000 do 2500 zł za urodzenie dziecka żywego oraz dwukrotność tejże kwoty w przypadku urodzenia dziecka martwego.