Każda kobieta, która jest aktywna zawodowo i zajdzie w ciąże podlega pewnym prawnym regulacjom, które roztaczają nad nią swego rodzaju ochronę. To bardzo ważne regulacje. Dzięki nim ciężarna kobieta uzyskuje zabezpieczenie finansowe dla siebie na cały okres ciąży, a po urodzeniu dziecka, uzyskuje również zabezpieczenie dla swojego dziecka. Bez tych regulacji sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, a kobiety mogłyby być pozbawione jakiejkolwiek ochrony. Wśród wspomnianych mechanizmów ochrony znajduje się obowiązek przedłużenia umowy kobiecie w ciąży, aż do dnia porodu. Następnie zaś, po wygaśnięciu umowy kobiecie przysługuje prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego. Czy jednak to wszystko? Czy to jedyne formy wsparcia dla ciężarnej?
KALKULUJ UBEZPIECZENIE DLA DZIECKA
Ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne to forma ubezpieczenia obowiązkowego, którym objęci są wszyscy obywatele, pod warunkiem, że do takiego ubezpieczenia zostaną zgłoszeni i mają opłacone składki zdrowotne. Osoby zatrudnione są zgłoszone do ubezpieczenia przez pracodawcę i to on opłaca za nich wspomniane składki. Osoby samo zatrudnione muszą się samodzielnie zgłosić do ubezpieczenia. Muszą to zrobić w ZUSie. Sami też odprowadzają za siebie składki. Osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy, otrzymują ubezpieczenie z urzędu. Jeżeli zaś kobieta w ciąży ma umowę o pracę zawartą wyłącznie do dnia porodu, to po urodzeniu dziecka pracodawca nie ma już obowiązku opłacać jej ubezpieczenia. Nie może też ona zarejestrować się jako osoba bezrobotna, ponieważ przebywa na zasiłku macierzyńskim, a ten właśnie nie uprawnia do rejestracji. Czy zatem może ona leczyć się swobodnie w państwowej służbie zdrowia? Czy może otrzymywać leki na receptę i z pełnym spokojem umawiać się na wizyty w przychodni NFZ?
Zasiłek macierzyński
Otóż może i to prawo daje jej przysługujący jej zasiłek macierzyński. Jest to odpowiednik urlopu macierzyńskiego, ale wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie należne w czasie urlopu macierzyńskiego wypłaca kobiecie pracodawca, pod warunkiem, że stosunek pracy między kobietą i pracodawcą nie został przerwany w momencie urodzenia dziecka. Kobieta jest na urlopie macierzyńskim i otrzymuje pensję zgodnie z przepisami i regulacjami prawa. Jeżeli jednak jej umowa wygasa z dniem urodzenia dziecka, obowiązek sfinansowania wynagrodzenia przez okres należnego urlopu macierzyńskiego spoczywa na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jako że nie jest to urlop macierzyński, a zasiłek macierzyński kobieta nie figuruje jako osoba zgłoszona do ubezpieczenia, jednakże figuruje, jako osoba ubezpieczona. Oznacza to, że ciężar ubezpieczenia zdrowotnego również spoczywa na ZUS.
Co to w praktyce oznacza?
W praktyce oznacza to tyle, że kobieta jest de facto osobą bezrobotną, ale nie może się jako taka zarejestrować. Nie przebywa też na urlopie macierzyńskim, a pobiera zasiłek macierzyński, który stanowi jego odpowiednik. Nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracodawcę ani przez urząd pracy, ale jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z racji otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że może się bezpłatnie leczyć w przychodniach NFZ oraz placówkach szpitalnych NFZ. A wszystkie procedury medyczne, które zostaną wobec niej podjęte w celu ratowania jej życia lub zdrowia finansowane są również przez NFZ, nie przez nią samą.
Ubezpieczenia państwowe oraz państwowa opieka zdrowotna to temat bardzo skomplikowany. Warto jednak znać swoje prawa i obowiązki, ponieważ ich zaniedbanie może doprowadzić w przyszłości do bardzo przykrych konsekwencji, również finansowych. Dla pewności, warto też wyposażyć się w indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. W razie problemów ze zdrowiem objętych ochroną ubezpieczeniową, można skorzystać z pieniędzy wypłaconych z polisy na rzecz leczenia poza placówką państwową.