Sam wybór firmy ubezpieczeniowej i oferty ubezpieczenia na życie mogą okazać się niewystarczające do tego, aby podpisać umowę ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe może stawiać warunek klientowi, który chce zostać objęty ochroną w ubezpieczeniu na życie, w postaci konieczności wypełnienia ankiety medycznej.
fot. pixabay.com
Jeśli do wypadku, w wyniku którego śmierć poniosła osoba ubezpieczona, doszło po upływie trzech lat od zawarcia umowy ubezpieczenia na życie, ubezpieczyciel nie może podnieść zarzutu, że przy zawieraniu umowy podano wiadomości nieprawdziwe, w szczególności, że zatajona została choroba osoby ubezpieczonej.
Art. 834 Kodeksu cywilnego
DOSTOSUJ OCHRONĘ DO SWOICH POTRZEB
Ryzyko ubezpieczyciela
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na życie często zakłada się wieloletni okres trwania ochrony ubezpieczeniowej, a suma gwarancyjna może być bardzo wysoka. Dlatego towarzystwo oferujące taką polisę może chcieć oszacować ponoszone przez siebie ryzyko i zabezpieczyć się w pewien sposób przed nieoczekiwaną, rychłą śmiercią ubezpieczonego, w wyniku której musiałoby wypłacić wysokie świadczenie dla osób uposażonych w polisie. Dlatego w wielu przypadkach klient zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia na życie musi wypełnić stosowną, przedstawioną przez firmę ubezpieczeniową, ankietę medyczną.
Konstrukcja ankiety medycznej
Na podstawie ankiety dotyczącej aktualnego stanu zdrowia potencjalnej osoby ubezpieczonej, firma ubezpieczeniowa ocenia ryzyko jej nagłej śmierci czy poważnego zachorowania, co prowadziłoby do konieczności poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej.
Infografika: podstawowe elementy dokumentu przy ubezpieczeniu indywidualnym.
Uwaga!
Ankieta musi być w pełni zgodna z rzeczywistym stanem zdrowia klienta, ponieważ zwykle kończy się ona oświadczeniem, że dane zawarte w niej są kompletne oraz została wypełniona w dobrej wierze przez ubezpieczonego. Może także być w niej klauzula upoważniająca towarzystwo ubezpieczeniowe do poszukiwania innych, dodatkowych informacji o stanie zdrowia klienta bez jego udziału. Jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości w podanych przez klienta informacjach, towarzystwo ubezpieczeniowe zostaje zwolnione od odpowiedzialności odszkodowawczej zgodnie z zasadami, jakie przewidują przepisy polskiego prawa.
Redakcja poleca: Ubezpieczenie na życie we Wrocławiu - gdzie szukać tanich ofert?
Co grozi za ukrywanie prawdy?
Zatajenie informacji o chorobach przewlekłych, poważnych operacjach czy nałogach ubezpieczonego w ankiecie medycznej jest działaniem na jego szkodę. Ukrycie prawdy może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, jeśli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej. Firma ubezpieczeniowa będzie mogła tak zrobić, o ile na przykład dowiedzie, że przed wykupieniem polisy klient leczył się na chorobę, której nie zgłosił w ankiecie medycznej i która była powodem lub przyczyniła się do jego śmierci.