Zakup samochodu można sfinansować z odpowiedniego kredytu. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponujesz kwotą pozwalającą na kupienie auta. Istnieje kilka opcji oferowanych przez banki. Która z nich jest najlepsza w danym przypadku? Jak sfinansować zakup samochodu, by był on opłacalny?
Jak działa kredyt na samochód?
Kredyt na samochód jest zobowiązaniem o ściśle określonym celu. Nie można wydać go zatem na inny przedmiot. Takie środki da się przeznaczyć zarówno na pojazd nowy, jak i używany. W obu przypadkach stosuje się jednak zupełnie inne zasady przyznawania pieniędzy.
W przypadku aut nowych istnieją limity, które zazwyczaj wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Za takie środki można kupić nie tylko samochody, lecz także inne pojazdy, np. przyczepy, quady, traktory, kampery, motocykle, maszyny budowlane czy skutery. Wzięcie kredytu na samochód wymaga dysponowania odpowiednim wkładem własnym oraz zdolnością kredytową. Obecnie takie zobowiązanie można zaciągnąć online, ale zwykle dotyczy to obecnych klientów danego banku.
Kredyt samochodowy można przeznaczyć na zakup samochodu nowego lub używanego. W drugim przypadku banki często stawiają jednak warunki dotyczące maksymalnego wieku pojazdu, a oprocentowanie jest wyższe. Z tego powodu osoby zainteresowane kupnem używanego samochodu często decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego, który nie wymaga ujawniania rzeczywistego wieku pojazdu.
Różne rodzaje kredytów samochodowych
Jeśli chcesz sfinansować zakup samochodu z kredytu, musisz również wiedzieć, że takie zobowiązanie dzieli się na kilka rodzajów. Każdy z nich działa w nieco inny sposób. Najczęściej mówi się o kredycie samochodowym:
- balonowym,
- jednoratowym,
- standardowym.
Od wyboru odpowiedniego typu zależy metoda spłaty zobowiązania oraz posiadany wkład własny. W przypadku kredytu standardowego chodzi o wpłacanie kolejnych rat w systemie miesięcznym. Wówczas nie trzeba posiadać własnych środków. Jednoratowy kredyt wymaga najczęściej dysponowania wkładem w wysokości 50% wartości pojazdu. Kredyt balonowy bazuje na niskich ratach, ale ostatnia jest zdecydowanie najwyższa i obejmuje 20% wartości samochodu.
Jeśli chcesz sfinansować kupno pojazdu z kredytu, musisz wybrać odpowiedni wariant. Warto zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi oraz posiadanym wkładem własnym. Od wybranego typu zależy jego oprocentowanie. Należy więc porównać poszczególne opcje i sprawdzić, która z nich jest najkorzystniejsza. Kredyt na samochód można zwykle spłacać przez kilka lat.
Porównaj poszczególne oferty
Decydując się na sfinansowanie zakupu samochodu z kredytu, warto porównać dostępne oferty. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy bank proponuje zobowiązanie na nieco innych zasadach. Najważniejsze jest porównanie realnego oprocentowania. Trzeba zwrócić uwagę też na dodatkowe opłaty.
Porównywanie ofert poszczególnych banków na własną rękę może zajmować wiele czasu. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest postawienie na kalkulatory online, które pozwalają na przestawienie wszystkich propozycji w jednym miejscu. W ten sposób można sprawdzić, który bank oferuje najmniejsze oprocentowanie. Ważne jest także przyjrzenie się ewentualnym limitom i specjalnym wymaganiom dotyczącym kupna samochodów używanych.
Kto może wziąć kredyt na samochód?
Jeśli chcesz sfinansować kupno samochodu z kredytu, musisz mieć odpowiednią zdolność. Mowa tu o stałych zarobkach oraz pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Pojazd, który chcesz kupić, musi być również zaakceptowany przez bank. Konieczne jest też dostarczenie odpowiednich dokumentów. W przypadku kredytu na samochód chodzi głównie o:
- dokumenty tożsamości,
- dokumenty potwierdzające dochody,
- dokumenty związane z samochodem.
Dopiero na tej podstawie bank może określić, czy przyzna Ci kredyt. Z tego powodu jest to proces, który zajmuje czas i różni się w zależności od wybranej instytucji finansowej. Warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakich dokumentów wymaga konkretny bank.