Ubezpieczenie NNW oferowane przez szkoły nie jest obowiązkowe, choć wielu nauczycieli próbuje wymuszać na rodzicach jego zakupienie. Placówki szkolne również nie ułatwiają rodzicom odmowy korzystania z tejże polisy, gdyż zdarza się, że dzieci, które jej nie posiadają, nie mogą jeździć na szkolne wycieczki.
Dbałość o bezpieczeństwo dziecka
Polisa NNW dla dziecka zwykle jest wykupowana przez rodziców z powodu ich chęci zadbania o bezpieczeństwo ich pociechy. Nie jest to jednak typowa polisa na życie, jaką posiadają osoby dorosłe w ramach ubezpieczeń grupowych. Szkolne ubezpieczenie grupowe opiewa na znacznie niższą sumę ubezpieczenia, a ponadto oferuje o wiele węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej.
KUP UBEZPIECZENIE DLA SWOJEGO DZIECKA
Nie można się jednak temu dziwić, gdyż niedroga przecież grupowa polisa pracownicza kosztuje rocznie około 600 złotych, a ubezpieczenie szkolne maksymalnie 1/12 tejże kwoty. Ubezpieczenie to nie jest więc w stanie w pełni zabezpieczyć zdrowia i życia dziecka, dlatego też rodzice powinni przemyśleć zakup polisy NNW indywidualnie, niezależnie od propozycji szkoły.
Jaki zakres ochrony?
Ubezpieczenie dla dziecka powinno chronić je przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, w wyniku których u dziecka:
- dojdzie do złamania kości kończyn, czaszki lub innych urazów głowy,
- pojawią się oparzenia lub odmrożenia,
- wystąpią obrażenia narządów wewnętrznych.
Polisa NNW gwarantuje też oczywiście wypłatę świadczenia w przypadku zgonu dziecka. Nie mniej jednak, okazuje się, że wiele polis - zwłaszcza ubezpieczeń grupowych szkolnych - ma bardzo wąski zakres ochrony, który nie zapewnia wypłaty odszkodowania we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach. Warto jednak zaznaczyć, że polisa NNW dla uczniów nie obowiązuje jedynie w czasie roku szkolnego i na terenie szkoły. Jeśli dziecko ulegnie wypadkowi w czasie wakacji, będąc na wyjeździe z rodzicami, mogą oni ubiegać się o wypłatę świadczenia dla dziecka. Wcześniej jednak muszą upewnić się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że dane zdarzenie mieści się w zakresie ochrony ubezpieczeniowej danej polisy.
Działanie na niekorzyść dziecka?
Rodzice powinni też mieć świadomość, że wybierając polisę NNW proponowaną przez szkolę, mogą działać na niekorzyść dziecka. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczenia te nie należą do atrakcyjnych, gdyż ich suma zwykle nie przekracza 15 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to, że w przypadku uszczerbku na zdrowiu o wysokości 50 procent, dziecko otrzyma 7500 złotych. Warto zaznaczyć, że tak duży uszczerbek na zdrowiu może oznaczać poważną, choć niekoniecznie trwałą, niepełnosprawność, na której leczenie nie wystarczy kilka tysięcy złotych.
Rodzic niemający świadomości, jak mało atrakcyjne jest ubezpieczenie szkolne, może nie wiedzieć, iż jego dziecko nie otrzyma potrzebnego mu wsparcia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może on rezygnować przez to z dodatkowego ubezpieczenia dla dziecka, gdyż będzie wydawać mu się, że jego pociecha jest należycie chroniona.
Kiedy nabyć polisę indywidualną?
Można uznać, że indywidualna polisa ubezpieczeniowa dla dziecka powinna być kupowana przez wszystkich rodziców, jednakże szczególny nacisk na jej posiadanie powinni kłaść ci z nich, których dzieci są bardziej narażone na nieszczęśliwy wypadek niż ich rówieśnicy. Dotyczy to choćby tych dzieci, które uczęszczają do szkół sportowych, wyjeżdżają na obozy żeglarskie czy na zimowiska, podczas których jeżdżą na nartach. Rodzice powinni też nabyć taką polisę dla dzieci, które są bardzo ruchliwe, pełne energii i skore do brania udziału w zajęciach ruchowych.