Program 500+ jest sztandarowym projektem rządu Beaty Szydło. Jego wprowadzenie było zapowiadane w czasie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w roku 2015, a sam program ruszył pół roku później, poprawiając tym samym sytuację materialną polskich rodzin.
Wnioski o wypłatę świadczenia w wysokości 500 złotych miesięcznie można składać od 1 kwietnia 2016 roku. Pieniądze może otrzymać każda rodzina na drugie i kolejne dziecko bez względu na wysokość jej dochodów, a rodziny, które chcą otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko muszą przedstawić dokumenty, potwierdzające, że dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie jest wyższy niż 800 lub 1200 zł, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne.
KUP UBEZPIECZENIE DLA SWOJEGO DZIECKA
Wniosek również online
Co ważne, wniosek o wypłatę świadczenia 500+ można złożyć nie tylko w tradycyjny sposób, ale także przez Internet. Wypełniony formularz w wersji papierowej przyjmowany jest w punktach wyznaczonych przez każdą gminę, natomiast wniosek w wersji elektronicznej można złożyć przez serwis Emp@tia, bądź poprzez system bankowości elektronicznej obsługiwany przez bank, który podpisał porozumienie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Korzystanie z możliwości złożenia wniosku online jest bardzo wygodne, gdyż pozwala ominąć wszelkie kolejki w urzędach oraz wypełnić formularz o dowolnej, pasującej nam porze. Pieniądze wypłacane w ramach programu 500+ można otrzymać w formie przekazu pocztowego lub na rachunek bankowy, bez względu na to, w jakiej formie został złożony wniosek o wypłatę świadczenia.
Jak wypełnić wniosek?
Wypełnienie wniosku o wypłatę świadczenia 500+ nie jest trudne. Jeżeli wnioskodawca chce otrzymać pieniądze nie tylko na drugie i kolejne dziecko, ale też na pierwsze, musi udokumentować swoje dochody za rok poprzedni w taki sam sposób, jak robi się to w przypadku wnioskowania o wypłatę świadczenia rodzinnego i podobnych do niego zasiłków. Pozostali wnioskodawcy mogą pominąć ten krok i wypełnić jedynie pozostałą część formularza.
W drugiej jego części należy podać dane wnioskodawcy (rodzica lub opiekuna prawnego) - jego imię i nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego oraz adres zameldowania. W przypadku składania wniosku przez system bankowości elektronicznej dane te zostaną uzupełnione automatycznie przez bank, natomiast jeśli wnioskodawca zdecyduje się wypełnić formularz w serwisie Empatia, będzie wspierał go w tym system podpowiedzi, gwarantujący, że wszelkie błędy we wniosku zostaną poprawione przed jego wysłaniem do odpowiedniego urzędu. Wszystkie osoby chcące wnioskować o wypłatę świadczenia również na pierwsze dziecko w rodzinie, będą mogły dołączyć do wniosku online dodatkowe dokumenty w formacie pdf, png lub jpg.
W każdym wniosku należy też podać dane wszystkich dzieci w rodzinie - najważniejsze są tu numer PESEL oraz ich imiona i nazwisko. Ważne jest, by pamiętać, że konieczne jest podanie danych pierwszego dziecka nawet wtedy, gdy nie wnioskujemy o wypłatę świadczenia również na nie. Bez podania tychże danych wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony i konieczne będzie jego ponowne wypełnienie.
Bezpieczeństwo składania wniosku online
Należy podkreślić, że składanie wniosku o wypłatę świadczenia 500+ poprzez system bankowości elektronicznej jest w pełni bezpieczne. Informacja o tym fakcie zostanie bowiem przekazana do serwisu Emp@tia, który to zajmie się przetworzeniem wszelkich danych. Banki nie odpowiadają zatem za ich sprawdzenie, a jedynie za zapisanie godziny i daty złożenia wniosku. Wyciek danych osobowych wszystkich członków rodziny nie jest więc możliwy, gdyż nie są one przechowywane na serwerze należącym do banku.
Zabezpieczenie przyszłości dziecka
Nie wszyscy rodzice zamierzają przeznaczyć otrzymywane co miesiąc 500 zł na bieżące wydatki. Część z nich chce bowiem wykorzystać te pieniądze na zabezpieczenie przyszłości potomka - idealna do tego celu jest polisa na życie proponowana przez wielu ubezpieczycieli.